Bugun...Eski Bulgar El Yazıları Rus Devlet Kütuphanesin'de
Tarih: 25-10-2017 03:33:53 + -


Rusya Devlet Kütuphanesi’nde büyük sayıda eşsiz Slav yazıtlarının yanında 1000 kadar kadim Bulgar el yazısı da savunuyor. Kütuphanenin “El Yazıları” Bölümü uzmanı prof. Marina Krutova, detayları anlattı:

facebook-paylas
Tarih: 25-10-2017 03:33

Eski Bulgar El Yazıları Rus Devlet Kütuphanesin'de

Rusya Devlet Kütuphanesi’nde büyük sayıda eşsiz Slav yazıtlarının yanında 1000 kadar kadim Bulgar el yazısı da savunuyor. Kütuphanenin “El Yazıları” Bölümü uzmanı prof. Marina Krutova, detayları anlattı:

“Bulgar orijinli en daha önceki el yazılarından biri, tarihi 12. yüzyılın sonu olarak belirlenen pergament kağıdı üzerine yazılmış “Slepçe havarisi” yazısıdır. Bu yazının bütün sayfaları “palimpsesttir” başka bir deyişle üzerindeki yazı silinerek yine yazı yazılmış paşömendir. Yunan dilinde hayat hikayeleri derlemesi silinerek Havarilerin eylemleri ve iletileri yazıldı. Bu doküman tanınmış kişi el yazısı toplayıcısı Viktor Grigoroviç tarafından 1844 seneninde Slepçe köyündeki erkek manastırında bulundu.

Grigoroviç’in topladığı belgeler arasında ayrı olarak Aynaroz, “Hilendarski” manastırında bulunduğu için “Hilendarski meseli” denilen doküman de bulunuyor. Enteresan diğer bir yazıt da 13. yüzyılın ikinci yarısından kalma olup üzerinde fal notları bulunan bir zebur olmaktadır. Mukaddes metinlerin bu şekilde akide dışı kullanımına yalnızca Bulgaristan’da değil, Rusya’da da rastlamak olasıdır. Viktor Grigoroviç bu el yazısını yeniden 1844 seneninde Aynaroz’da edindi."

 

Rusya Devlet Kütuphanesi’nde bu kadar daha önceki olmasa da yeniden çok değerli olan bir dizi el yazısı savunmaktadır. Bu el yazıları, Bulgar yazarı ve Tırnovo Yazı Ekolü temsilcisi, Bulgaristan, Moldova, Sırbistan ve Rusya’nın kilise adamı, Kiev ve Bütün Rusya Mitropoliti Grigoriy Tsamblak’ın isimi ile ilgilidir. “Bulgar el yazıları mevzubahis olunca aziz kardeşler Kiril ve Metodiy’in talebesi Aziz Kliment Ohridski’yi de anmak gerekir" diyor prof. Krutova ve kütuphanede onun yazılarının muhafaza edildiğini de ilave ediyor.

“Giderek bu ehemmiyetli yazarın isminin unutulmaya yüz tuttuğunu belirtmek gerekir. 19. yüzyılda kendisi artık az tanınıyordu mükemmel yazılarının ise başkalara ait olduğu düşünülüyordu. Lakin 19. asırda uzun yıllar süren unutulmuşluktan sonra hatırlı Rus arşiv uzmanı Vukol Undolski, Bulgar piskoposlarının daha önceki bir fihristinde piskopos Kliment’in ismine rastaldı. Undolski’nin araştırmaları sayesinde Kliment Ohridski’nin kişiliği ve davası bilimcilerin dikkatini çekti”.

Bulgar el yazıları Viktor Grigoroviç, Petır Sevastyanov, kont Nikolay Rumyantsev gibi bir dizi Rus uzmanın alaka odağında bulundu. Alanda malzeme toplamak üzere Rus üniversiteleri tarafından Slav topraklarına gönderilen ilk Rus Slav dilleri uzmanlarından biri olan Grigoroviç, 3 sene zarfında (1844-1847) gezerek daha önceki yazıtlar topladı. Prof. Marina Krutova şunları anlattı: “Viktor Grigoroviç, bütün hayatını kitap toplanmasına adadı. Rusya’da, Balkanlar’da, Dubrovnik ve Leiptzig’te el yazıları aradı. Kendisine tahsis edilen kaynaklar ne kadar az olsa da kendisi görevini yapmak için çeşitli yollar buldu. Kimi el yazılarını para ile satın alırken, diğerlerini daha yeni olanlarla veya bilhassa bu amaçla yanında bulundurduğu basılı kitaplarla değiştirdi. Bir takım el yazıları kendisine rahipler tarafından armağan edildi, bazılarının suretlerini yazdı. İhmal neticesi yokolmaya yüz tutmuş el yazılarını nesiller için savunmak üzere toplayan Grigoroviç, bir bölümü Bulgar orijinli olmak üzere toplam 200 yazı biriktirdi”.
Bu haber 127 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TARİH Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
  Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
 • Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
  Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
 • Sıdakhos Official Audio Armenian Song
  Sıdakhos Official Audio Armenian Song
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • 50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
  50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
 2. Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
 3. Sıdakhos Official Audio Armenian Song
 4. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 5. 50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
 6. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI