Bugun...Genç Firavunu Tutankam
Tarih: 13-10-2017 19:53:44 + -


Temmuz ayının başlarında bir arkeolog ekibi Mısır’ın Krallar Vadisi’nde önceden bilinmeyen bir kabir keşfetti. Bu mezar Kral Tutankamon’un karısı Ankhesenamun’a ait olabilir. Ancak konuyla alakalı cevap vermesi şart olan hala pek çok sual bulunuyor.

facebook-paylas
Tarih: 13-10-2017 19:53

Genç Firavunu Tutankam

En tanınmış ve en gizemli firavunlardan biri olan Kral Tut, resim: Carsten Frenzl, Obernburg, Germany

Bu kabir odası, Ankhesenamun’un ilk kocası Tutankamon’un ani ölümünden sonra izdivaç ettiği Firavun Ay’ın mezarının yakınında bulunuyor. Kraliçe, bu ikinci evlilikten kısa bir müddet sonra tarihi kayıtlardan siliniyor ve şayet bu onun mezarıysa, bu vaziyet gizemleri aydınlatabilir.

Tutankamon’un karısının kaderi, belki de Antik Mısır tarihindeki en tanınmış kişi kral olan Tutankamon’u çevreleyen tek gizem değil.

Kabirinin, İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından keşfedilmesinden takriben bir asır sonra dahi hala Tutankamon’un hükümdarlığı, soyu ve nasıl can verdiği ile ilgili yanıtsız pek çok sual bulunuyor.

1- Esrarengiz Ölüm

Kral Tut (Tutankamon) can verdiğinde yalnızca 19 yaşındaydı. Bu zamansız ölümünün sebebi üzerine çok sayıda araştırma bulunuyor ve tahminler yürütülüyor. Hipotezler arasında, en yakın danışmanları tarafından suikaste uğramasından, bir savaş arabası kazasına veyahut sıtma gibi bir hastalıktan, genetik kemik problemlerine (muhtemelen anne babasının yakın akraba olması sebebiyle) kadar geniş bir yelpazede çeşitlilik bulunuyor.

Hem de, kralın, can verdiğinde birkaç kırık kaburgaya sahip olması ve kalbinin mumyalanmamış olmasını kimi bilim insanları, muhtemelen bir av esnasında bir suaygırı saldırısı neticesi göğsüne almış olabileceği ezici darbeler olarak açıklıyor.

Mumyanın kötü vaziyeti ve iyi savunamamış olması hasebiyle, bilim insanlarının Kral’ın ölümüne kapı aralayan olay ile ilgili % 100 emin olması olanaksız.

2- Kral Tut’un Anne ve Babası

Tutankamon’un, Firavun Akhenaten ve krallık ikincil eşlerinden biri olan Kraliçe Kiya’nın erkek çocuğu olduğuna inanılmakla beraber belirsizlikler devam ediyor. 2010 seneninde yayınlanan ve Kral Tut’un mumyasından alınan bir DNA örneği analizine dayanan bir araştırmada, ebeveynlerinin kardeş oldukları ortaya çıktı.

Bununla birlikte, bazı arkeologlar bu fikre katılmıyor ve çoklukla üvey annesi olarak hatıralan Kraliçe Nefertiti’nin aslında onun annesi olabileceğini düşünüyorlar. Nefertiti ise Akhenaten’in kızkardeşi değil, kuzeni.

3- Nefertiti ile aynı mezarı paylaşmak

Geçtiğimiz birkaç seneden beri, arkeologlar arasında Kral Tut’un mezarının saklı odaları içerip içermediği ile ilgili yoğun tartışmalar yaşanıyor.

Mezarın içinde yapılan radar taramaları ve analizler, aslında yapının kuzey ve batı duvarlarının arkasında boşluklar olduğunu önermiş ancak bazı bilim insanları, bunun gizli bölümlerin varlığını doğrulamak için yeterli bir delil olmadığını düşünüyorlar.

Uzmanlar Nefertiti’nın mezarı bulmaya yakın olabilirler mi? Akademisyenler buna katılmıyor. 

Bununla birlikte, yapılan izahlar oldukça alaka görüyor, çünkü gizli odalar harbiden orada bulunuyorsa, bunlardan biri Tutankamon’un üvey annesi Kraliçe Nefertiti’nin mezar odası olabilir. Nefertiti’nin kalıntıları daha keşfedilmedi ve bu hala Antik Mısır’ın en büyük gizemlerinden birisi.

4- Meteor Taşından yapılmış gizemli hançer

Tutankamon’un mezarında, bir hayli değerli eşya bulundu. Ancak, bu değerli eşyalar arasında bilim insanlarını şaşkına çeviren en ehemmiyetli buluntu meteorit demirinden yapılmış değerli bir hançer, zira Antik Mısırlılar’ın, dünyada bol miktarda demir varken, hançerin metali için neden o kadar alışılmadık bir kaynak kullanmış oldukları büyük bir merak konusu.

Antik Mısırlıların Tanrıların mekânı olan semandan gelen taşlar içerisinde demir bulunabileceğini bilmeleri olası olabilir. Bilhassa bu göktaşları çok seyrek olduğu için Antik Mısırlılar için sembolik bir ehemmiyeti olabilir. Netice olarak, demiri ilahi bir materyal olarak görmüş olabilirler ve bu sebeple onu gündelik işlerde kullanmak yerine yalnızca firavun gibi yüksek statüdeki insanlar için ayırmış olabilirler.
Bu haber 70 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ARKEOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
  Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
 • Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
  Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
 • Sıdakhos Official Audio Armenian Song
  Sıdakhos Official Audio Armenian Song
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • 50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
  50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
 2. Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
 3. Sıdakhos Official Audio Armenian Song
 4. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 5. 50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
 6. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI