Bugun...Yunanlı Diye Diyojen
Tarih: 13-10-2017 20:06:51 Güncelleme: 13-10-2017 20:07:51 + -


Sinop’ta, kentin girişinde bulunan ve Sinoplu olan antik filozof Diyojen’in heykelinin kaldırılması için bir grup tarafından basın açıklaması yapıldı.

facebook-paylas
Tarih: 13-10-2017 20:06

Yunanlı Diye Diyojen

2400 yıl önce yaşamış antik filozof Diyojen’in, Sinop’un girişinde bulunan heykeli.

Erbakan Vakfı Sinop il temsilcisi İsmail Teziç, Sinop’un girişinde bulunan ve kaldırılmasını istedikleri Diyojen heykeli için basın açıklamasında bulundu.

Teziç yaptığı açıklamada, “Biz sanata ve heykellere karşı değiliz. Heykelin arkasına sığınarak Yunan felsefesini, Yunan ideolojisini Sinop’a yapıştırmalarına karşıyız. Diyojen heykelinin Sinop’un girişinden alınmasını ve Balatlar yapısına götürülmesini istiyoruz. Bunun olması için çabalayacağız. Gerekirse imza kampanyası, gerekirse devamlı burada basın toplantısı yaparak sonuna kadar mücadelesini vereceğiz” dedi.

5,5 metre boyundaki Diyojen heykeli, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Turan Baş tarafından yapılmış ve 2006 yılında Sinop’un girişine dikilmişti. Sinop Belediye Başkanı Zeki Yılmazer tarafından yapılması istenen heykel, Sinop’a dikilirken de karşı çıkanlar olmuştu.

MÖ 412 – 323 yılları arasında yaşamış bir antik çağ filozofu olan Diyojen, Sinop’ta doğdu. Sinoplu Diyojen olarak da bilinen filozof, medeniyeti reddetmiş ve medeniyet içerisinde medeniyetten uzak bir şekilde yaşamayı tercih etmiştir. Özellikle Büyük İskender’le karşılaştıklarında imparatorun “bir isteğin var mı?” sorusuna “Gölge etme başka ihsan istemem.” diye cevap verdiği rivayet edilir.

Assos’ta Aristoteles heykeline saldırılmıştı

Geçtiğimiz sene de Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nin girişinde bulunan Aristoteles heykeline kimliği belirsiz kişiler saldırmış ve heykelin sağ kolu ile yüzüne zarar verilmişti. MÖ. 347-344 yılları arasında Assos’ta yaşayan ve burada bir okul kuran Antik Yunan felsefesinin en önemli isimlerinden Aristo’nun heykeli 2009 yılında yerleştirilmişti.

Ankara’da Hitit Güneş Kursu Anıtı istenmiyor

Uzun yıllar Ankara’nın kent amblemi olarak kullanılan Sıhhiye’deki Hitit Güneş Kursu anıtı da, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek tarafından istenmiyor.

Alacahöyük’te bulunan eski Anadolu uygarlıklarından Hatti’lere ait bir eser olan Hitit Güneşi, 1973’te, dönemin Belediye Başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin amblemi olarak seçildi. Heykeltıraş Nusret Suman tarafından yapılan Hitit Güneşi Kursu Heykeli, 1978’de Sıhhiye Meydanı’na yerleştirildi.
Bu haber 51 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ARKEOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
  Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
 • Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
  Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
 • Sıdakhos Official Audio Armenian Song
  Sıdakhos Official Audio Armenian Song
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • 50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
  50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Hıranti Hişadagin (Hırant'ın Anısına)
 2. Can Dikranagerd (Can Diyarbakır) / Armenian Song
 3. Sıdakhos Official Audio Armenian Song
 4. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 5. 50 Milyon İnsan Stalin'in Zulmüne Maruz Kaldı
 6. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI